برادرهای دوقلو فضانورد ناسا

برادرهای دوقلو فضانورد ناسا

- درخبر
0
۰

اسکات کلی فضانورد ناسا پس از اقامت یک ساله در فضا در ماه ژوئن به زمین بازگشت.اسکات از برادر دوقلویش مارک کلی کمی بزرگتر است، مارک کلی در زمین به عنوان بخشی از مطالعه ناسا برای نظارت بر اثرات فضا بر روی بدن انسان باقی ماند. اما یک تغییر فیزیکی که ناسا ممکن است قادر به اندازه گیری آن به راحتی نباشد وجود دارد, مارک حال حدود ۵ میلی ثانیه از برادرش اسکات به لطف قضیه نسبیت خاص بزرگتر است البته این تنها تغییر فیزیکی اتفاق افتاده بر آن ها نیست و اسکات بعد ار این مدت اقامت در فضا به دلیل جاذبه کم آن جا با افزایش قد نسبی نیز مواجه شد.

این قضیه با توجه به تئوری به نام اتساع زمان است : زمان می تواند برای یک نفر نسبت به نفر دیگر آهسته تر حرکت کند. دو نفر که در حال حرکت نسبت به یکدیگر هستند، با داشتن ساعت یکسان، زمان برای هر کدام از آن ها، بسته به این که با چه سرعتی هر حال حرکت هستند متفاوت می گذرد.

این فقط یک تئوری عجیب ریاضی نیست, این قضیه بار ها با جفتی از ساعتهای اتمی با شواهد تجربی اثبات شده است، اگر چه در مقیاس های انسانی این اثرات بسیار کمتر حس می شود. تنها زمانی که ما به سرعت نور نزدیک می شویم این تفاوت ها بیشتر آشکار می شوند.

چرا این اتفاق می افتد؟ خوب، سه بعد فضا و یک بعد زمان در نظریه اینشتین برای تبدیل شدن به یک فضا-زمان چهار بعدی با هم ادغام می شوند. این بدان معناست که حرکت را از طریق زمان و حرکت را از طریق فضا به هم متصل هستند، و نور رابط بین آن هاست.

از آنجایی که سرعت نور  همیشه در خلا ثابت است (۶۷۰ میلیون MPH یا ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه)، جنبش زمان و فضا باید با یکدیگر تنظیم شوند تا دو نفر در حال حرکت نسبت به یکدیگر همیشه با سرعت یکسان نسبت به نور اندازه گیری شوند. بنابراین وقتی یک جسم در فضا افزایش سرعت داشته باشد، زمان باید برای آن جسم آهسته تر بگذرد. اما از دیدگاه شما، هیچ چیزی تغییر نمی کند.

زمان برای این دوقلو ها متفاوت گذشت و به این دلیل بود که یکی از آن ها در خانه به صورت ثابت و دیگری دارای در فضا با شتاب و دارای زاویه و نیز در هنگام برگشت به خانه نیز دارای شتاب بود بنابراین تقارن بین آنها شکسته شد.

در فیلم مشهور کریستوفر نولان به نام سفر های میان ستاره ای(interstellar) شاهد این قضیه بودیم که زمان در نزدیک سیاه چاله ها به دلیل جاذبه بسیار زیاد آن ها بسیار آهسته تر حرکت می کرد.

جوابی باقی بگذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما همچنین ممکن است خوشتان بیاید از

تولد ۲۵ سالگی لینوکس

در تاریخ ۲۵ اوت سال ۱۹۹۱، یک دانشجوی